Географія. 11 клас


Відповіді на завдання можна надсилати мені на електронну пошту     gala.pugacheva2014@gmail.com   або на Viber 097 54 58 404         чи  095 01 20 384

14.05.2020
Тема: Міжнародні транспортні коридори на території  України. 
Офшорна розробка програмного забезпечення в Україні.
Ресурсний потенціал і перспективи розвитку рекреаційного комплексу в Україні.
1. МІЖНАРОДНІ ТРАНСПОРТНІ КОРИДОРИ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ. ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ТРАНСПОРТНОЇ МЕРЕЖІ ТА ФУНКЦІОНУВАННЯ ТРАНСПОРТНИХ ВУЗЛІВ. Основним завданням міжнародних транспортних коридорів (МТК) є доставка вантажів від виробника до споживача найкоротшим шляхом у стислий термін, узгодження роботи всіх видів транспорту.

У 1994 р. Загальноєвропейська конференція (Крит, Греція) прийняла концепцію, що мала на меті створення десяти МТК, чотирьох із них — територією та акваторією України. Це коридор Брюссель—Ахен—Кельн—Дрезден—Вроцлав—Катовіце—Львів—Київ, коридор Венеція—Трієст/Копер—Любляна—Марибор—Будапешт—Ужгород—Львів—Київ, Дунайський водний коридор — Австрія, Угорщина, Югославія, Болгарія, Румунія, Молдова, Україна та коридор Гельсінкі—Виборг—Санкт- Петербург—Псков—Москва—Калінінград—Київ—Любашівка/Роздільна—Кишинів—Бухарест—Димитровград—Александруполіс.
Із того часу у світі та Європі відбулися значні зміни, зникли одні й виникли нові країни, що вимагало постійної корекції сформованих тоді МТК.
Назвіть країни, які зникли з карти світу й виникли в межах Європи в період із 1994 р.
Виходячи з основних проблем формування транспортної мережі та функціонування транспортних вузлів України, для створення інтегрованого до світової транспортної мережі ефективного транспортного комплексу уряд країни розробив такі пріоритетні напрямки: упровадження ефективного державного управління в транспортній галузі; забезпечення якісних транспортних послуг та інтеграція транспортного комплексу України до міжнародної транспортної мережі; стале фінансування транспортного комплексу; підвищення рівня безпеки на транспорті; досягнення міської мобільності та регіональної інтеграції в Україні.
  • 1) Про зміст «Національної транспортної стратегії України на період до 2030 р.» можна дізнатися на сайті Міністерства транспорту України: mtu.gov.ua/projects/115/.
  • 2) Про оптимізацію транспортної інфраструктури та транзитні можливості України можна дізнатися на сайті Національного інституту стратегічних досліджень: http://old2.niss.gov.ua/articles/887/.
2. ОФШОРНЕ ПРОГРАМУВАННЯ. Офшорна розробка програмного забезпечення та офшорне програмування в Україні розвивається з 2000 р. й стало однією з пріоритетних сфер діяльності. Станом на лютий 2017 р. в ТОП-100 світових компаній з офшорного програмування увійшли 13 українських. Країна має висококласних спеціалістів у галузі IT-технологій. їх кількість становить приблизно 100—200 тис. осіб (один із найвищих показників у Європі). Насправді їх набагато більше, адже значна кількість самостійно виконує замовлення національних та іноземних компаній у різний доступний спосіб.
Головними центрами, де зараз працює найбільше філій іноземних та вітчизняних ІТ-компаній, є Львів і Київ. Головні офіси компаній здебільшого розташовані на заході країни.
СЛОВНИК
Офшорне програмування (одна із форм офшорного аутсорсингу) — розробка програмного забезпечення для іноземних замовників.
Offshore programming (one of the forms of offshore outsourcing) — software development for foreign customers.
Мал. 1. Найбільш перспективні професії в Україні.
Економічно високорозвинені країни й надалі експлуатуватимуть високий інтелектуальний потенціал українців із метою скорочення власних витрат, адже оплата праці кваліфікованого інженера-програміста дуже висока. Наприклад, у США він за свою працю в середньому отримує 80—110 тис. дол. на рік, англомовний фахівець з Індії — 5—25 тис. (така різниця дає значну економію, мал. 1).
Таблиця
НАЙБІЛЬШІ УКРАЇНСЬКІ КОМПАНІЇ З ОФШОРНОГО ПРОГРАМУВАННЯ
Місце
Компанія, розташування головного офісу в Україні
Кількість працівників
1
SoftServe (Львів)
4000
2
Ciklum (Київ)
2000
3
ELEKS (Львів)
900
4
Miratech (Київ)
700
5
Sigma Software (Харків) шведської консалтингової групи Sigma
700
6
N-iX (Львів)
800
7
Softengi (Київ)
200
8
Program-Ace (Харків)
100
Українська компанія, розташування головного офісу за межами України
1
ЕРАМ (США)
4000
2
Luxoft (Швейцарія)
3000
3
Intetics (США)
200
4
TEAM International Services (США)
200
5
Softjourn (США)
100
Проаналізуйте дані мал. 1 і таблиці та зробіть висновки.
Зарплати у сфері розробки програмного забезпечення в Україні суттєво різняться залежно від виду виконуваної роботи (більше про це можна прочитати на сайті: ain.ua/2018/01/29/zarplaty-na- yanvar-2018/).
Стів Возняк — новатор комп'ютерних технологій українського походження, конструктор одного з перших персональних комп'ютерів у світі, спів- засновник фірми «Еппл».
Ян Кум — емігрант з України американський підприємець і програміст, один із засновників «Вотсап» (мобільний додаток обміну повідомленнями), який у лютому 2014 р. за 19,3 млрд дол. США придбав «Фейсбук».
3. РЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ І ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ РЕКРЕАЦІЙНО-ТУРИСТИЧНОГО КОМПЛЕКСУ В УКРАЇНІ. Рекреаційні потреби, особливо жителів великих міст, визначаються як потреба перебування на природі. Сюди також належать туризм та оздоровлення.
У світі відбувається зростання кількості рекреантів і, як наслідок, збільшуються кількість зайнятих у сфері міжнародного туризму й доходи від нього. Прибутки від міжнародного туризму становлять понад 7 % від обсягу всього світового експорту й понад 30 % від світового експорту послуг.
Україна має значний рекреаційно-туристичний потенціал та величезні перспективи для його розвитку: значні запаси мінеральних вод і лікувальних грязей, природні, історичні й культурні пам’ятки.
Назвіть мінеральні води, природні, історичні та культурні пам'ятки вашої області. Доберіть інформацію про ступінь їх використання як складових рекреаційного комплексу.
Для реалізації потенціалу рекреаційно- туристичного комплексу в Україні потрібно: забезпечити системну та якісну державну підтримку галузі; створити розвинену інфраструктуру; забезпечити комфортні та безпечні умови для приїзду туристів в Україну; розвивати інформаційну, рекламну й маркетингову діяльність у туристичній сфері; забезпечити відновлення та поліпшення стану визначних пам’яток культури; створити нові об’єкти масового туризму. Внесення змін до законів про землекористування, правил видачі дозволів для організацій суміжних галузей допоможе залучити інвестиції у створення нових місць для відпочинку.
17 жовтня 2013 р. на сесії Генеральної Асамблеї Всесвітньої Федерації водо- та кліматолікування (ФЕМТЕК) у Греції курорт «Миргород» отримав вищу нагороду міжнародної спільноти фахівців курортної справи — звання «Кращого курорту світу».
ВИСНОВКИ
  • Завданням міжнародних транспортних коридорів (МТК) є доставка вантажів від виробника до споживача найкоротшим шляхом та в стислий термін. Із десяти європейських МТК чотири проходять територією України.
  • Україна належить до країн — світових лідерів за офшорним програмуванням.
  • Україна має значний рекреаційно-туристичний потенціал, але його використання не є задовільним і потребує значних інвестицій.


07.05.2020
Завдання необхідно виконати до 14 травня  після опрацювання матеріалу з теми "Економіка України в міжнародному поділі праці"
Код доступу 278445

Попросіть учнів використати цей код,
відкривши посилання
join.naurok.ua

Код доступу 771104
Попросіть учнів використати цей код,
відкривши посилання
join.naurok.ua



Сучасні риси національної економіки України
 Економіка України — це ринкова економіка, що розвивається, 47-ма в світі за розміром ВВП за ПКС — 391.53 млрд доларів (оцінка МВФ за 2018 рік). Основу української економіки становлять багатогалузева промисловість, сільське господарство і сфера послуг.  ВВП (ПКС) на душу населення за даними МВФ  у 2018 році склав 9283 дол. США.  
У 2018 р. зростання українського ВВП було пов’язано зі зростанням, хоча і вельми різними темпами, у таких ключових сферах вітчизняної економіки, як промисловість, сільське господарство, будівництво, транспорт і торгівля. 
За даними Громадської організації «Інститут податкових реформ» макроекономічна ситуація в Україні говорить про те, що вітчизняна економіка рухається доволі повільно. У 2018 році Україна стала найбіднішою країною Європи (разом з Молдовою) по показнику «ВВП на душу населення». Так, вітчизняний ВВП на душу населення зафіксовано на рівні 2 991,63 дол. США, що на 2,9% більше ніж за попередній рік. До речі,  лідер по даному показнику – Люксембург має 107 865,27 дол. США, що перевищує показник України у 36 разів.
Журнал Forbes опублікував рейтинг найбільш придатних країн для ведення бізнесу в 2019 році, в якому Україна посіла на 77 місці із 161 заявлених  При обчисленні рейтингу видання враховувало 15 різних показників: захищеність прав власності, інновації, податки, технології, корупцію, розмір ринку, політичні ризики, рівень життя, якість робочої сили, особисту, торговельну та фінансову свободу, рівень бюрократії і захищеність інвестицій.
У 2018 році Україна уклала 16 угод про зону вільної торгівлі. Так, на сьогодні серед торгових партнерів України 28 країн-членів ЄС та Канада. Також у минулому році було проведено перемовини щодо запровадження зони вільної торгівлі з Ізраїлем, Туреччиною та Сербією. Відмітимо, що скасування імпортних мит у межах даних угод дозволяє вітчизняним виробникам харчової, легкої, хімічної, нафтохімічної і машинобудівної промисловості отримувати максимальні переваги на світових ринках.
Конкурентні переваги України на світових   ринках сільськогосподарської продукції, рудної сировини і металів 
Рушійною силою розвитку вітчизняного сільського господарства у 2018 р., як і раніше, лишалося експортноорієнтоване виробництво продукції рослинництва (зернових та олійних культур) у сільськогосподарських підприємствах, особливо великих. Водночас активізація попиту на продовольство на внутрішньому ринку сприяла розвитку вітчизняного тваринництва. 
Питома вага у структурі експорту України належить сировинним товарам (сільськогосподарська, металургійна продукція). Частка високотехнологічної продукції (аерокосмічна, електричні машини та обладнання, наукові інструменти та ін.) становить лише 6,5 %. Натомість у переліку товарів, які купує Україна, крім енергоносіїв, значну частку складає продукція машинобудування, у тому числі транспортні засоби, електроніка, побутова техніка, ліки.
Україна увійшла в ТОП-5 експортерів сільськогосподарської продукції до країн ЄС. Так, найбільш важливими напрямами, звідки до ЄС надходить сільськогосподарський імпорт, залишаються Бразилія (12 млрд євро) та США (11,5 млрд євро), за якими слідують Китай, Аргентина, Україна, Швейцарія, Туреччина та Індонезія. На кожну з цих країн припадає від 4,4 до 5,5 млрд євро. Що стосується імпорту даного виду продукції з країн ЄС, то Україна за темпами приросту посіла перше місце (+ 272 млрд євро або майже 16%) 
Сучасні тенденції та регіональні відмінності розвитку енергетики в Україні
Слабке впровадження високих технологій, відсутність інноваційної інфраструктури, низька інноваційна активність – все це унеможливлює характеризувати будь-який з регіонів України як високотехнологічний.
Але Україна має стати державою з сильною економікою та з передовими інноваціями, про що йдеться  в Стратегії сталого розвитку "Україна-2020" (…вихід України на провідні позиції у світі...),  Національній доповіді "Інноваційна Україна-2020", в Проекті "Стратегії інноваційного розвитку України на 2010–2020 роки в умовах глобалізаційних викликів" та інших державних        програмах та документах.
Україна має значні запаси кам'яного вугілля (Донецький та Львівсько-Волинський басейни) і бурого вугілля (Дніпровський басейн); невеликі родовища нафти і природного газу розташовані в Прикарпатті і на північному сході країни. Ці енергетичні ресурси використовуються на великих ТЕС ( Криворізька, Бурштинська, Змієвська, Курахівська і інші). На Дніпрі побудований каскад ГЕС (Каховська, Дніпровська, Канівська, Київська тощо). Понад 30 % електроенергії в Україні дають АЕС (Рівненська, Запорізька, Південноукраїнська й інші). Власні паливні ресурси забезпечують лише 58 % потреб України, інша їх частина, імпортується.
Основою електроенергетики країни є Об'єднана електроенергетична система, яка здійснює централізоване електрозабезпечення внутрішніх споживачів. Централізоване виробництво електричної енергії в ОЕС здійснюють 14 найпотужніших теплових і вісім гідравлічних електростанцій, які входять до складу шести державних та приватних акціонерних енергогенеруючих компаній.
В Україні також існують значні ресурси геотермальної енергії, потенціал яких потрібно розкривати (великі запаси термальних вод виявлено  на території Чернігівської, Полтавської, Харківської, Луганської та Сумської областей).  В 2018 році Україна спільно з Ісландією домовилися розвивати геотермальну енергетику. У 2018 р. зафіксовано динамічний розвиток української «зеленої» енергетики. Так, за рік встановлено 813 МВт нових потужностей, що генерують електроенергію з відновлюваних джерел. Це майже у 3 рази більше, ніж обсяг потужностей, введених у 2017 р., а саме - близько 300 МВт.
Замкнутий технологічний цикл розроблення і виробництва літаків  в Україні, експорт та імпорт авіаракетної техніки
Україна належить до небагатьох країн світу, що володіють повним циклом (макротехнологією) створення авіаційної техніки, і займає провідне місце на світовому ринку в секторі транспортної та регіональної пасажирської авіації. За рівнем розвитку літакобудування Україна належить до найбільш розвинутих держав. Таку промисловість мають п'ять — шість держав, які застосовують високі технології. Авіаційні заводи : Державне підприємство «Антонов» ( у його складі Харківське державне авіаційне виробниче підприємство). Авіаремонтні заводи – Вінницький, Запорізький, Львівський, Луцький та інші.
Виробники гелікоптерів розташовані  в Києві та області, Вінниці, Закарпатській області, Запоріжжі.
У державному підприємстві Антонов планують відновити виробництво важких транспортних літаків АН-124 Руслан, повідомляє Центр транспортних стратегій. Виробництво першого літака може початися до кінця 2019 року і вже ведеться активна співпраця з відповідними міжнародними компаніями.               Україна є значним виробником космічної техніки. Великим центром ракетобудування є Дніпро. 
Виробництво автомобілів, сільськогосподарської техніки:                      тенденції розвитку, міжнародне кооперування
   За останні роки через економічну кризу та нездатність протистояти засиллю іноземної продукції автомобілебудування України суттєво змінилося як за характером своєї діяльності, так і за розміщенням. Запорізький та Кременчуцький заводи нині припинили випуск власних марок автомобілів і перейшли на великовузлове складання легкових автомобілів та позашляховиків компаній Німеччини, Республіки Кореї, США.
На внутрішньому ринку автобусів нині панує корпорація «Богдан» – одна з найбільш динамічних за розвитком компаній в Україні. У 2005 р. корпорація «Богдан» придбала у власність потужності автозаводу в Луцьку. Нині там виробляють автобуси, мікроавтобуси, тролейбуси, електробуси, а також здійснюють великовузлове складання легкових автомобілів Республіки Кореї.
Значно менше за обсягами виробництво автобусів також ведеться у  Борисполі, Чернігові, Рівному та інших містах. В останні роки в Україні відновлюється вітчизняне виробництво рухомого складу для міського електротранспорту: тролейбусів і трамваїв (Київ, Дніпро).
Виробництво машин і устаткування для сільського та лісового господарства - одне з найстаріших виробництв . Найбільшим центром виробництва комбайнів в Україні був Херсон. Протягом тривалої історії «Херсонський машинобудівний завод» був єдиним в країні підприємством, що спеціалізується на виробництві складної сільськогосподарської техніки. На полях України працюють зернозбиральні комбайни «Славутич» його виробництва та їх модернізована версія «Скіф», а також жатки для збирання кукурудзи та соняшнику, пристосування для збирання насіння ріпаку та гірчиці. Частина техніки йде на експорт до країн Європи.
   Донедавна одним із провідних виробників бурякозбиральних комбайнів України був Тернопіль. Тривалий час на Тернопільському комбайновому заводі складали комбайн «Збруч» для повнопоточного збирання цукрових буряків за західними технологіями, а також машини для збирання гички цукрових буряків, для картоплярства, малогабаритну техніку для фермерів. Нині завод значно скоротив свої потужності й перейшов на виготовлення нескладних товарів: садово-городнього інвентарю, запчастини для легкових автомобілів.
  Тракторобудування в Україні орієнтується в основному на чинник споживача. Найбільшим центром, що виробляє трактори та тракторні агрегати є Харків. У Харківській області виробляють деталі та вузли для тракторів. Їх складання відбувається на Харківському тракторному заводі (ХТЗ) – найбільшому в країні підприємстві з виробництва гусеничних і колісних сільськогосподарських тракторів загального призначення різної потужності, які поєднуються з більш ніж 250 найменуваннями сільгоспмашин та знарядь. В останні десятиліття освоєно виробництво орно-просапних тракторів, призначених для обробки та збирання цукрових буряків, кукурудзи, соняшнику, картоплі, гречки, сої та інших культур. У 2015 р. ХТЗ випустив партію з 10 електротракторів. Потужність електротрактора уможливлює рух причепів масою до 2 т зі швидкістю 40 км/год. Крім тракторів завод випускає на їх базі дорожньо-будівельну техніку, гусеничні тягачі, товари народного споживання, запчастини. ХТЗ перебуває у приватній власності. Значна частина техніки йде на експорт.
   У Дніпрі налагоджений випуск як власних колісних тракторів, так і складання китайських марок. У Вінниці виробляють тракторні агрегати. Підприємства з виробництва деталей і запасних частин для тракторів розташовані у Кременчуку, Одесі, Білій Церкві.
Місце України в глобальних ланцюгах  доданої вартості                                     виробництва та реалізації електронної продукції
Україна в глобальних ланцюгах  доданої вартості  ще не повністю  використовує свій потенціал .  Найбільшим попитом іноземних замовників користується продукція машинобудування. Найвища частка в структурі замовлень належить виробництву інших транспортних засобів, а також виробництву машин та устаткування загального користування. Якщо проаналізувати цю ситуацію з точки зору ланцюга, то вітчизняні підприємства машинобудування здебільшого виконують функції перших ланок у ланцюзі створення вартості (постачання сировини, напівфабрикатів, товарів з низьким рівнем доданої вартості; постачання нескладних виробів загального користування), що пояснюється незацікавленістю внутрішніх та зовнішніх інвесторів у розвитку більш складних напрямів у цій галузі.                              
Наша країна, маючи колись дуже розвинену електронну промисловість, нині, коли мікроелектроніка переходить у розряд наноелектроніки, не в змозі ефективно конкурувати із всесвітньо відомими фірмами щодо сучасних інноваційних розробок у галузі електроніки, радіоелектроніки, телекомунікацій, сучасного приладобудування. Але вже наявна тенденція пожвавлення розвитку цієї галузі та участі електронної промисловості України в створенні глобальних ланцюгів доданої вартості.
На сучасному ринку вітчизняної електроніки працюють такі підприємства: Компанія «НАВІГАТОР КОРПОРЕЙШН» - лідер вітчизняної комп’ютерної інженерії, інформаційного захисту, індустріальних рішень 4.0, технологій обробки даних. Сприяє інноваційному розвитку інформаційно-технологічного сектору  економіки України, їх технологічному становленню для інтеграції у глобальні ринки.
У Києві відкрили фабрику, яка буде виробляти світлодіодні модулі та інші види електронної продукції. Підприємство має в своєму розпорядженні обладнанням нового покоління від кращих виробників, яке дозволяє виготовляти продукцію з найвищими показниками якості, що відповідають світовим стандартам. У компанії є великий досвід по збірці такої продукції, адже складальний цех виробництва був відкритий в Києві ще в 2008 році.  Виробництво розширили автоматизованими складальними лініями по SMT технології, і підприємство стало самостійним виробником SMD модулів для світлодіодних екранів.

У Києві також працює українська компанія Petcube, яка виробляє ґаджети для власників домашніх тварин. Колектив компанії нараховує 14 співробітників з представництвами у Сан-Франциско, Києві та Шеньчжені. Розробка Android та IOS додатків відбувається в Києві.
У 2008 році американська компанія Jabil перенесла на Закарпаття з Китаю частину виробничих потужностей. В результаті в 2008 році Європа вперше побачила мобільні телефони під маркою Nokia з позначкою made in Ukraine. Корпорація Jabil, яка входить до  трійки найбільших контрактних виробників електроніки в світі, 15 березня 2019р.  відкрила другий завод електроніки під Ужгородом
 Підприємство виготовляє електроніку для брендів Nespresso, Ceragon, Sagemcom, SIAE Microelettronica, DUCATI Energia, SIT та TeleTec. Робота на підприємстві забезпечує робочими місцями більше 3 тис осіб.
Також у 2008 році сингапурська корпорація Flextronix перенесла виробництво електроніки з Китаю на Закарпаття. В місті Берегове був побудований другий завод електроніки. Але в зв'язку зі світовою кризою, завод законсервували та відкрили тільки в 2012 році.

         Навесні 2019р.у Києві відбулися Виставки elcomUkraine, "EIA" та "НКАТ", які відображають пожвавлення бізнес-активності у  галузях економіки України. Цього року 333 компанії (на 10% більше, ніж у 2009 році) з 16 країн світу — України, Австрії, Білорусі, Італії, Китаю, Литви, Македонії, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Росії, Тайваню, Туреччини, Угорщини, Франції та Чехії демонстрували новітні технології та інноваційні рішення у галузі електротехніки, систем енергозабезпечення та електроживлення, енергозбереження тощо.



23.04.2020
Тест-контроль для підготовки до ЗНО 
(виконати до 30 квітня)
Завдання з вибором однієї правильної відповіді
1. Який бальнеологічний курорт сформувався у Закарпатті?
А Миргород
Б Саки
В Шаяни
 Г Слов’янськ.

2. Укажіть один із основних чинників найвищих в Україні темпів скорочення населення у Чернігівській області.
 А середня густота населення одна з найнижчих в Україні
 Б рівень урбанізації в області вищий середнього в Україні
 В кількість жінок перевищує кількість чоловіків
 Г частка літніх людей вдвічі перевищує частку дітей.

3. Прикладом розвитку господарства України екстенсивним шляхом є
А механізація робіт з реконструкції залізничних шляхів
Б перехід фермерів на вирощування урожайних гібридів овочів
В збільшення кількість виробників будівельних матеріалів
Г підвищення кваліфікація працівників деревообробної галузі. 

4. Які галузі паливної промисловості розвинені у Волинській області?
А буровугільна і сланцева
Б кам’яновугільна і торфова
В нафтова і газова
Г кам’яновугільна і буровугільна.

5. Який центр енергетичного машинобудування України спеціалізується на виробництві потужних турбін для всіх типів електростанцій?
А Краматорськ
 Б Київ
 В Львів
 Г Харків.

6. Житель Черкаської області, обурений тим, що на його земельній ділянці кілька років підряд орендар вирощує соняшники, вирішив внести зміни в договір оренди, якщо наступні три роки не буде застосовуватися сівозміна. Порадьте, які сільськогосподарські культури економічно вигідно вирощувати орендарю, враховуючи агрокліматичні ресурси та ґрунти цієї місцевості.
А жито, льон-довгунець, баштанні
Б пшеницю, цукрові буряки, гречку
В кукурудзу, тютюн, рис
Г ячмінь, сою, люпин.

7. Меридіональний характер простягання має автомобільна магістраль
А Київ – Харків
Б Київ – Ковель
В Київ – Одеса
Г Київ – Дніпропетровськ.

8. Який економічний район спеціалізується на виробництві лісохімічної продукції?
А Карпатський
Б Придніпровський
В Подільський
Г Північно-Західний.

9. Хто з географів досліджував розвиток і розміщення продуктивних сил в Україні, розробив схему її економічного районування?
А В. Вернадський
Б С. Рудницький
В К. Воблий
 Г В. Докучаєв.

10. Субурбанізація – це
А  зростання ролі міст в економічному та культурному житті суспільства
Б  формування стійких економічних зв’язків між містами
В  прискорений розвиток приміських зон великих міст
Г  збільшення кількості міст та їхніх розмірів.

11. Який чинник визначив спеціалізацію Запоріжжя як центру кольорової металургії?
А  наявність місцевої сировини
Б  родовища коксівного вугілля
В  науково-дослідна база
Г  потужні електростанції.

12. У якому економічному районі України основними забруднювачами повітря є Зміївськая ТЕС, ВАТ “Шебелинкагазпром”, ВАТ «Сумихімпром»?
А  Придніпровському
Б  Центральному
В  Північно-Східному
Г   Північно- Західному.

13. У Донецькому економічному районі з високою концентрацією підприємств важкої промисловості розміщено текстильні та швейні фабрики, щоб
А  переробляти відходи чорної металургії
Б  створити додаткові робочі місця для жінок
В  скооперувати ці фабрики з машинобудівними заводами
Г  ефективно використати надлишок електроенергії.

14. До якої форми міжнародних економічних зв’язків належить створення іноземною компанією власного виробництва на території України?
А  зовнішня торгівля
Б   іноземні інвестиції
В  кредитні відносини
Г  рух робочої сили.


15. Рапани – молюски, які потрапили з Японського моря в Чорне, прикріпившись до днища морських суден. Який вид регулярних перевезень сприяв міграції рапанів із Чорного моря на північ Азовського моря?
А  будівельних матеріалів по Дніпру
Б  залізної руди з Керчі до Маріуполя
В  фруктів із Туреччини до курортних міст Криму
Г  нафти через Босфор до Одеського нафтового терміналу.


16. Спеціалізація сільського господарства у Вінницькій області обумовила концентрацію на її території зорієнтованих на сировину
А  цукрових і спиртових заводів
Б  олійно-жирових комбінатів
В  кондитерських фабрик
Г льонокомбінатів.

17. Який тип електростанцій є найперспективнішим джерелом електроенергії для рекреаційних районів як Українських Карпат, так і Криму?
А  сонячні
Б  вітрові
В  гідравлічні
Г  припливні.

18. Яке твердження пояснює, чому в Запоріжжі на одному підприємстві титаномагнієве виробництво поєднується з виробництвом соляної кислоти, емалей, титанового білила?
А  комплексна переробка сировини на комбінаті зменшує собівартість основної продукції
Б  поглиблення спеціалізації підприємства забезпечує високу якість продукції
В  кооперування виробництв розв’язує проблему збуту всього асортименту продукції
Г  концентрація виробництва зменшує навантаження на навколишнє середовище.

19.  Яку область України, віддалену від основних районів чорної металургії, доцільно вибрати інвестиційній компанії для будівництва невеликого заводу, що вироблятиме з металобрухту окремі сорти сталі та прокату на замовлення місцевих машинобудівних підприємств?
А  Київську
Б  Запорізьку
В  Луганську
Г  Дніпропетровську.

20. У Харкові та в містах Північно-Східного економічного району розташовано кілька підприємств тракторобудування. Який чинник зумовив високу концентрацію підприємств цієї галузі в районі?
А  сільськогосподарська спеціалізація цього економічного району
Б  сиробина, вироблена на розташованих в районі металургійних комбінатах
В  можливості кооперування виробників деталей з основним підприємством
Г  зосередження в районі основних споживачів продукції цієї галузі.

21. Донбас і Передкарпаття є районами територіальної концентрації підприємств
А  коксохімічної промисловості
Б  гірничо-хімічної промисловості
В  лісохімічної промисловості
Г  хіміко-фармацевтичної промисловості.

22. Щоб спроектувати в Україні мережу заводів з виробництва біодизельного палива з насіння ріпаку, потрібно передусім скористатися тематичною картою
А  «Машинобудування»
Б  «Хімічна промисловість»
В  «Технічні культури»
Г  «Рекреаційні ресурси».

23. Якщо землі зрошуються артезіанськими водами, то після стрімкого зростання продуктивності цих земель відбувається поступове зниження їхньої родючості. Визначте основну причину цього явища.
А  заболочування
Б  підтоплення
В  підвищення кислотності
Г  вторинне засолення.

24. Укажіть вид міграції населення, прикладом якого є залучення гравців-іноземців до складу команд футбольних клубів України.
А примусова
Б політична
В культурна
Г трудова.

25. Де в Україні видобувають найбільший обсяг природного газу?
А у Дніпровсько-Донецькій нафтогазоносній області
Б у Карпатській нафтогазоносній області
В Причорноморсько-Кримській нафтогазоносній області
Г на шельфі Чорного та Азовського морів.

26. Укажіть основний чинник розміщення найпотужніших в Україні нафтопереробних заводів у Кременчуку та Лисичанську.
А транспортний: через ці міста проходять траси нафтопроводів
Б сировинний: поблизу цих міст розробляються великі родовища нафти
В споживчий: у цих промислових центрах розташовані хімічні комбінати
Г трудовий: у середніх за кількістю жителів містах високий рівень безробіття.

27. Укажіть галузь промисловості, підприємства якої розташовано у Запоріжжі, Миколаєві та Артемівську.
А гідроелектроенергетика
Б чорна металургія
В кольорова металургія
Г вагонобудування.
  
28. Де в Україні найбільша концентрація цукрових заводів?
А на заході та півдні країни
Б у Придніпровському економічному районі
В у лісостеповій зоні
Г навколо великих міст та агломерацій.

29. Укажіть одну з основних галузей спеціалізації промисловості Карпатського економічного району.
А олійно-жирова
Б текстильна
В цементна
Г лісохімічна.

30. Яким видом транспорту доцільно перевозити на великі відстані в межах України значні обсяги коксу, нафти і нафтопродуктів?
А автомобільним
Б трубопровідним
В водним
Г залізничним.

31. У якому економічному районі України зосереджено видобування нафти?
А Північно-Східному
Б Північно-Західному
В Донецькому
Г Придніпровському

32. Який туристичний маршрут прокладено територією Центрального економічного району?
А Черкаси – Сміла – Шевченкове – Моринці – Черкаси
Б Хмельницький – Кам'янець-Подільський – Хотин – Хмельницький
В Чернігів – Батурин – Новгород-Сіверський – Чернігів
Г Львів – Олесько – Підгірці – Золочів – Львів

33. У яких містах України розташовано підприємства, що виробляють азотні добрива з відходів коксохімічних заводів?
А Горлівці, Сєвєродонецьку
Б Калуші, Стебнику
В Сумах, Шостці
Г Одесі, Умані


34. Що найбільше впливає на розташування підприємств олійно-жирової та крохмале-патокової промисловості в Україні?
А кількість споживачів продукції
Б густота транспортних шляхів
В рівень кваліфікації трудових ресурсів
Г спеціалізація рослинництва


35. Який чинник найбільше впливає на спеціалізацію скотарства в Україні?
А особливості рельєфу
Б забезпеченість водними ресурсами
В тип ґрунту
Г кормова база.


36. Актуальну проблему заміщення природного газу в комунальному господарстві та побуті вирішують шляхом виробництва брикетів і паливних гранул (пелет) із місцевої сировини та відходів. Які види сировини для виробництва альтернативних видів палива доцільно використовувати на Поліссі?
А тирсу, торф
Б стебла й качани кукурудзи
В лушпиння соняшника, солому
Г буре вугілля, відходи круп’яного виробництва.

37. Особливістю територіальної організації хімічної промисловості в Україні є концентрація виробництва в
А шести центрах (Київ, Одеса, Луцьк, Кіровоград, Лисичанськ і Херсон)
Б пяти вузлах (Миколаївський, Донецький, Харківський, Житомирський і Чернівецький)
В чотирьох районах (Придніпровський, Прикарпатський, Причорноморський і Донбас)
Г трьох зонах (Полісся, Лісостеп і Степ).

38. Яка продукція виробляється на підприємствах лісопромислового комплексу майже в усіх обласних центрах України?
А меблі
Б сірники
В папір
Г целюлоза.


39. У районах вирощування картоплі в невеликих містах розміщуються
А круп’яні заводи
Б крохмале-патокові заводи
В макаронні фабрики
Г овочеконсервні заводи.

40. Річковим транспортом доцільно перевозити
А сталь із Маріуполя до Стамбула (Туреччина)
Б свіжу чорницю з Луцька до Варшави (Польща)
В тракторні деталі з Харкова до Мінська (Білорусь)
Г зерно з Ізмаїла (Одеська область) до Будапешта (Угорщина)

41. Визначте економічний район, що спеціалізується на виробництві алюмінію, титану, феросплавів, сталі, труб.
А Причорноморський
Б Карпатський
В Придніпровський
Г Північно-Східний.

42. У кожній країні існують свої критерії поділу поселень на міста й села, проте головною ознакою, що відрізняє міське поселення від сільського, є
А характер зайнятості населення
Б щільність населення
В площа поселення
Г адміністративні функції поселення.


43. Майже половину всього електричного струму в Україні виробляють 
А гідроелектростанції
Б атомні електростанції
В вітрові генератори
Г сонячні колектори.

44. Яка галузь кольорової металургії в Україні має повний технологічний цикл: від видобування рудної сировини до виробництва металу?
А мідна
Б олов'яна
В титанова
Г свинцева.

45. Перші українські електротрактори у 2015 р. було вироблено в Харкові. Що зумовило розміщення цього виробництва?
А продукція металургійних комбінатів, які розташовані в Харківському
промисловому вузлі
Б незадіяні виробничі потужності існуючого в Харкові заводу, що виробляє схожу продукцію
В надлишок електроенергії, яку генерує в Харківській області атомна електростанція
Г технічні можливості Харківського транспортного вузла збільшувати перевезення вантажів.

46. Укажіть центр хімічної промисловості України, у якому виробляються азотні добрива.
А Сєвєродонецьк
Б Біла Церква
В Херсон
Г Суми.

47. Найбільші обсяги заготівлі деревини в Україні забезпечує Житомирська область, тому що в цьому регіоні
А сформувався хутірський тип розселення 
Б діють найпотужніші целюлозно-паперові комбінати 
В є найбільші за площею лісові масиви
Г зберігається низький рівень радіоактивного забруднення.


48. Туристичний маршрут «Диканька - Опішня - Великі Сорочинці - Гоголеве - иргород — Решетилівка» пролягає територією
А Полтавщини 
Б Львівщини 
В Закарпаття 
Г Тернопільщини

49. Укажіть центр виробництва шин в Україні.
А Харків
Б Миколаїв
В Біла Церква
Г Івано-Франківськ
.

50. Проаналізуйте розташування районів екологічної кризи в Дніпропетровській області. Визначте галузі господарства, підприємства яких спричинили надмірне забруднення навколишнього середовища в цих районах.
А гірничодобувнапромисловість, чорна металургія
Б буровугільна промисловість, атомна енергетика
В гірничохімічнапромисловість, гідроелектроенергетика
Г видобування сланцевого газу, важке машинобудування
.

51. Один з найбільших у Європі картонно-паперовий комбінат працює в м. Обухові поблизу Києва. Який із показників визначив його розташування в межах великої міської агломерації?
А середньорічна чисельність персоналу
Б потужності з переробки макулатури
В кількість силових електростанцій на комбінаті
Г вартість промислового обладнання

52Прочитайте анонс статті, підготовленої до друку в газеті: «На модернізова­ному льонозаводі в місті Глухові (Сумська область) у 2016 році виготовлено 1000 т лляного полотна з глухівського льону врожаю 2015 року». Доберіть заголовок до цієї статті.
А «Селяни Сумщини заробляють на експорті льону»
Б «Перший в Україні льонозавод запрацював на Сумщині»
В «Екзотична культура приживається на полях Сумщини»
Г «Відроджується льонарство в поліських районах Сумщини»
.

53. Між якими видами економічної діяльності виробничі зв'язки з постачання сировини в Україні забезпечує переважно автомобільний транспорт?
А вирощування цукрових буряків - виробництво цукру
Б
 видобування нафти - виробництво нафтопродуктів
В
 видобування природного газу - виробництво електроенергії
Г
 виробництво коксу - виплавка чавуну.

54. Територією якої області пролягає туристичний маршрут «Місто-курорт Хмільник («Радонова скарбниця») - музей-садиба М. Пирогова - найбільше в Україні скіфське городище (м. Немирів) - Млинарський комплекс на річці Південний Буг (с. Сокілець) - палац Потоцьких (м. Тульчин)»?
А
 Волинської
Б
 Вінницької
В
 Полтавської
Г
 Чернівецької.


Завдання із вибором трьох правильних відповідей
55. Які чинники обумовили розміщення в Україні підприємств, на яких з імпортованих комплектуючих збирають побутову електротехніку та електроніку?
1  значні площі невикористовуваних земель
2  можливість комбінування з металургією
3  кваліфікована робоча сила
4  потужна сировинна база
5  економія виробничих витрат
6  значні обсяги внутрішнього ринку.

56. Які чинники вплинули на розвиток авіакосмічної промисловості в Україні?
1  транзитне географічне положення країни
2  відкриття і розробка великих родовищ алюмінієвих руд
3  розвиток алюмінієвої й титанової промисловості
4  виробництво дешевої електроенергії та ГЕС та АЕС
5  створення науково-дослідної та конструкторської бази
6  підготовка висококваліфікованих трудових ресурсів.

57. Розташована в Полтаві фірма-посередник закуповує для постачання фермерам добрива, паливно-мастильні матеріали, техніку та комплектуючі у виробників за гуртовими цінами. Яку продукцію ця фірма може закупити у підприємств, що розташовані в позначених на картосхемі містах?
1 нафтопродукти
2 фосфатні добрива
3 калійні добрива
4 азотні добрива
5 трактори та комплектуючі до них
6 кукурудзозбиральні комбайни
7 бурякозбиральні комбайни.


58. Укажіть характерні риси господарства Карпатського економічного району.
1 пропорційно розвиваються всі галузі господарства
2 потреби в електроенергії забезпечують гідроелектростанції
3 машинобудування зорієнтовано на вироблені в районі чорні й кольорові метали
4 експортне значення має текстильна промисловість
5 на природних пасовищах розвинулося вівчарство
6 працюють підприємства всіх галузей лісопромислового комплексу
7 галузями спеціалізації району є туризм і курортне господарство.

  
59. В Українських Карпатах планується будівництво 570 малих гідроелектростанцій. У верхів’ях річки мають невисоку водність, тому проектують на кожну ГЕС подавати воду з кількох річок трубами (див. рисунок).
Які екологічні та соціально-економічні проблеми в регіоні спричинять такі гідротехнічні споруди?
1 докорінну зміну ландшафтів
2 підвищення середньорічної температури повітря й кількості опадів
3 утворення на річках великих за площею поверхні водосховищ
4 зникнення окремих видів риб і комах, занесених до Червоної книги
5 заболочування пасовищ на гірських схилах
6 зменшення частки зайнятих у промисловості й збільшення – у сфері послуг
7 погіршення рекреаційно-туристичного потенціалу територій.

60. Значна частина шахт на сході України виведена з ладу, тому актуальною є проблема відродження й модернізації підприємств у Львівсько- Волинському вугільному басейні. Спрогнозуйте позитивні наслідки розвитку вуглевидобування в цьому басейні.
1 поліпшення паливного балансу Західного регіону й України
2 забезпечення паливом Бурштинської та Добротвірської ТЕС
3 зростання частки альтернативних джерел енергії в регіоні
4 постачання сировини на металургійні комбінати Львова й Луцька
5 збільшення обсягу імпорту вугілля в прикордонні області України
6 збереження робочих місць у Нововолинську й Червонограді
7 прискорення розвитку транскордонного рекреаційного комплексу.



  


 16.04.2020
Тема: Кількість населення України. Відтворення населення: показники та природні, соціальні, економічні чинники народжуваності й смертності, їх просторові відмінності.

Сьогодні вам пропонується  дуже цікава тема, бо вона стосується кожного з нас. Населення… За цим простим, маловиразним словом криються долі багатьох мільйонів людей, що жили тисячі років тому, живуть зараз і будуть жити в майбутньому.
Історично і соціально-економічно обумовлений процес
постійного і безперервного поновлення людських поколінь –
  відтворення населення
Так, сьогодні на планеті проживає майже 7.7 млрд осіб. Числа швидко змінюються.     Населення Землі в 5000 році до н.е. становило 5 млн. чоловік Люди жили мало, раніше народжували і раніше вмирали. А середня тривалість життя була 45-50 років. Середня тривалість життя сучасної людини становить 70-75 років. Щохвилини народжується близько 150 чоловік. Цікавим фактом є, приміром, і той момент, що перший свій мільярдний рубіж людство переступило в 1800 році. А за 127 років ця цифра була збільшена вдвічі.
Прийом «Дослідницька лабораторія»
Задайте на сайті у пошуку країни Китай і Індію та визначте їхні чисельності. Порівняйте із даними, що надаються у підручнику. Отже, за чотири роки Китай «зріс» майже на 31 млн осіб, а Індія – більше ніж 60 млн осіб. Ви легко скажете, що темпи росту населення в Індії вдвічі вищі, ніж у Китаї. І якщо різниця у чисельності цих двох країн у 2015 році складала  58 млн осіб, то сьогодні вона зменшилась до 28 млн осіб. Порівняйте, якою була чисельність на планеті у різні історичні часи (підручник, табл. «Зміна кількості населення Землі»). Чому відбуваються постійні зміни у характеристиках населення, до чого вони призводять, для чого вони потрібні і яка наука займається їх вивченням?
Нині в цивілізованих країнах переконані, що найбільша цінність – людина. Країна може бути багатою і розвиненою коли вона має інтелектуально розвинених і творчих людей, які є головний ресурсом країни. Знання про кількість населення, його склад, закономірності його розміщення необхідні будь-якій державі. І відомості розповідають про процеси, що відбуваються в країні, дозволяють прогнозувати кількість  трудових ресурсів і аналізувати зміни в структурі населення, а також використовуються під час розміщення різних виробництв. Сьогодні на уроці ми дізнаємося про кількість населення в світі  та Україні, чинники, що впливають на неї: природний рух, міграції. На наступних уроках ми вивчимо статеву і вікову структури, розселення, етнічний і релігійний склад, а також зайнятість населення.
Які ж чинники впливають на кількість населення?
Природній рух населення – зміна кількості населення внаслідок процесів народжуваності та смертності.
Природний приріст – різниця між показниками народжуваності і смертності.
Відтворення населення – безперервний, постійно повторюваний процес зміни поколінь через народження і смерть.
Механічний рух – переселення населення між територіями.
Демографічний вибух – різке збільшення кількості населення внаслідок стрибкоподібного зростання його природного приросту.
Старіння населення – зростання частки людей похилого віку у віковій структурі населення.
Депопуляція – зменшення кількості населення внаслідок від’ємного природного приросту.
 Перепис населення. У 1874 році під керівництвом П. Чубинського було здійснено перший перепис населення у Києві.  Останній Всеукраїнський перепис населення проведено в 2001 році. Його результати – 48 млн 923 тис. осіб. Але це застарілі дані. На 1 січня 2019 р. ця цифра становила 42 млн 153 тис. 656 осіб. Наступний перепис населення очікується у 2020 р. Але щороку здійснюється поточний облік населення, хоча у ньому не враховують багатьох показників. Ним займаються декілька організацій. Ось деякі з них.
Інститут демографії та соціальних   досліджень імені М. В. Птухи
Інститут демографії та соціальних досліджень
Державний комітет статистики України
До чого призводить невпинне збільшення населення у світі?
  • До збільшення чисельності голодуючих. Вперше з 1970 року кількість людей у світі, які голодують, перевищила один мільярд. За даними ООН, до цього призвела світова економічна криза та труднощі національних економік країн, що розвиваються. Щоб прогодувати таку кількість людей, на думку експертів, у найближчі 40 років необхідно подвоїти, а то й потроїти обсяг виробництва продовольчих товарів.
  • Висока щільність населення веде до руйнування середовища проживання та виснаження природних ресурсів.
  • Також, за оцінками експертів, на планеті намічається певне суперництво за лідерство між країнами. За неофіційними даними, Індія, яка мріє про статус великої держави і суперничає з Китаєм, має намір відстоювати право на “корону”.
До чого призводить стрімке зменшення населення в Україні?
  • До погіршення демографічних характеристик працездатного населення і показників демографічного розвитку і як результат – зменшення величини сукупного національного доходу.
  • До старіння населення, збільшення «навантаження» на працездатну його частину; скорочення тривалості життя як чоловіків, так і жінок; погіршення здоров’я нації; інтенсифікації міграційних процесів, вплив яких на демографічні та соціально-економічні показники суперечливий і нерідко негативний.
  • До зростання кількості бідних та зменшення споживчого попиту, а механічна рухливість та інтенсивний відплив осіб молодого віку зумовлюють деформацію вікової структури працездатних.
 Україна входить до 5 держав світу за скороченням населення відповідно до рейтингу на підставі даних ООН. Гірші показники лише в Болгарії, Латвії, Молдови й Хорватії. За прогнозом ООН, до 2050 року населення України скоротиться на 18%.
  1. В абсолютних цифрах найбільше людей, які потерпають від голоду, живуть в Азії – 520 мільйонів. Проте частка таких людей є найвищою в Африці, де від голоду потерпають 20 відсотків населення або 243 мільйони осіб. У Східній Африці частка людей, які потерпають від голоду, сягає майже 34 відсотків. Серед людей, які страждають від голоду переважна більшість – жінки. Найбільш несприятлива економічна ситуація склалася в Сомалі, Афганістані, Ефіопії, Іраку, Еритреї, Судані, Гаїті, Бурунді, Демократичній республіці Конго, Ліберії, Анголі, Монголії, Північній Кореї, Уганді, Таджикистані та Грузії.
  2. За даними ООН Україна посідає « першість» за рівнем смертності та останнє місце серед країн Європейської спільноти за індексом тривалості життя.
  3. Якщо в подальшому народжуваність не підвищиться, то кількість літніх людей набагато перевищить питому вагу працездатних у структурі населення, рівень демографічного навантаження досягне одиниці.
  4. Найвищий коефіцієнт сумарної народжуваності у африканської країни Нігер (6,62), а найнижчий у азіатської держави Сінгапур (0,82).
  5. Епіцентр світового демографічного “вибуху” сьогодні – це Африка.
  6. Щохвилини населення Землі збільшується на 154 дитини.



 Перевірочний тест(до 22 квітня):
1.Українська держава - це
А)місце де народився, живеш та працюєш         Б)демократична країна
В)вільна територія
2.Україна межує з
А)Німечинна               Б) Литва                В)Білорусь
3.Площа України
А)420 тис.кв.км                 Б)600 тис.кв.км                 В) 603, 7 тис. кв.км
4.Децентралізація України передбачає утворення наступної адміністративно-територіальної системи
А)країна- область - район    )регіон-район – ОТГ  В)губернія - повіт - волость
5.Географічний центр Украни знаходиться у
 А)у с.Добровеличівка Кіровоградської обл
  Б)у с. Ділове Закарпатської обл
 В)с. Мар'янівка Черкаської обл.
6.З якою країною Україна ніколи не мала конфліктів
А)Росія                    Б)Польща                      В)Білорусь
7.Адміністративно - теріторіальний устрій - це
А)територія країни в межах чинного кордону
Б)сукупність територій і усіх її адміністративно-теріторіальних одиниць
В)територія України що включає сушу води надра і повітряний простір
8.Кількість держав, які мають сухопутній кордон з Україною
А)3                     Б)5                     В)7
9.Кордон по морю проходить
А)по березі                                   Б)12 миль від берега
В)200 миль від берега                 Г)кордону в морі немає
10.Територія моря, що знаходиться на відстані 200 миль від державного кордону держави має статус
А)територіальних вод   Б)буферної зони   В)економічної зони   Г)вільної зони
11.Нанесення на топографічні карти лінії проходження державного кордону - це
А)демаркація                Б)декларація                   В)картографування
12.За формою правління Україна є
А) президенсько-парламенською республікою
Б)парламенсько-президенською республікою
В)конституційною монархією
13.Державна влада в Україні поділяється на
А)конституційну і неконституційну      Б)законодавчу, виконавчу і судову
В)президентську і парламентську          Г)демократичну і корумповану
14.Непорушність державних кордонів, принцип територіальної цілісності держав, невтручання в їхні внутрішні справи, мирне врегулювання суперечок було закріплено
А)Варшавським договором                   Б)Мінськими угодами
В)Хельсінськими угодами                     Г)Берлінським договором
15.З якими країнами Україна має кордон у Чорному морі
А)Росія               Б)Румунія               В)Молдова                    Г)Польща
16.Які країни-сусіди України є членами НАТО
А)Росія     Б)Польща     В)Білорусь    Г)Румунія       Д)Угорщина    Е)Словаччина
17.Яка невизнана країна має спільний кордон з Україною
А)Абхазія        Б)Палестинські території            В)Сирія           Г)Придністров'я
18.Територія якого острова України стала приводом для подання Румунією позову до Міжнародного суду ООН в Гаазі про нове розмежування Чорноморського шельфу.
А)Зміїний                Б)Джарилгач                В)Тузла                     Г)Хортиця
19.Адміністративним центром Закарпатської області є місто
ЛуцькКропивницькийУжгородЧоп
 20.Які моря омивають територію України
ЧервонеЧорнеБалтійськеСередземнеАзовське
Мармурове
21.З жовтня 2015 року Україна є непостійним членом:
ЄСНАТОРади Безпеки ООНМЕРКОСУР
22.Морським сусідом України є:
ТуреччинаГреціяБілорусьІталія
23.Виберіть області України, які не мають державного кордону  
ЧернігівськаЧеркаськаКиївськаЧернівецькаХмельницькаТернопільськаЧернігівськаПолтавська
24.Виберіть найбільшу і найменшу за площею області України
ЧернівецькаЧернігівськаЗакарпатськаОдеськаДніпропетровська


Тема: 


09.04.2020
Тема: Українська держава і територія держави України

https://fs.naurok.com.ua/uploads/files/130396/151136.pptx


02.04.2020
Тема:  Поняття «глобальна економіка». 
Світ на межі другого та третього тисячоліть стрімко змінюється. Новим змістом наповнюються усі сфери суспільного життя. Набуває нових рис увесь усталений, звичний порядок планетарного життя, перебудовується його устрій. Людство перебуває на порозі нової історичної епохи, найважливішою ознакою якої є стрімке наростання процесів світової глобалізації, що є об'єктивними і здійснюються незалежно від волі чи бажання окремих країн. За таких умов важливим є розуміння нових явищ, щоб визначити раціональну і ефективну стратегію поведінки. Це важливо для всіх країн світу, а особливо для тих, в яких відбувається перехід від однієї соціально-економічної системи до іншої. До таких держав належить і Україна. Розглянемо поняття глобальної економіки,  закономірності та особливості розвитку світової економіки.
Зміст поняття “світова економіка ” інтерпретується по-різному: з одного боку, як сукупність взаємопов’язаних національних господарств всіх країн, а з іншого - як особливий організм, котрий має специфічні функції, спеціальні інститути, що характеризує світове господарство як господарство, яке відрізняється від суми господарств окремих країн. Світова економіка - продукт розвитку національних господарств і національного виробництва, яке стає настільки великим та концентрованим, що йому вже тісно в національних рамках і воно шукає зовнішні ринки збуту та джерела сировини. Глобальна економіка - це якісно новий стан світової економіки, яка поступово перетворюється в цілісний глобальний організм, поєднаний гігантською виробничо-збутовою мережею, глобальною фінансовою системою, планетарною інформаційною мережею .
Світовий ринок технологій, патентів і ліцензій, інформаційно-технологічних послуг
Середина XX ст. стала одним із переломних моментів у розвиткові людства. Розпочався новий етап науково-технічної революції, що характеризується новою якістю: основою прогресу стає фундаментальна наука, без розвитку якої практично неможливий поступ техніки й технології. Розширення та поглиблення міжнародного поділу праці, що виражається у посиленні спеціалізації та кооперації виробництва і наукових досліджень, в інтенсифікації міжнародного обміну, в тому числі результатами науково-дослідних та дослідно-конструкторських розробок (НДДКР), відбувається саме-на сучасному етапі розвитку світового господарства. Науково-технологічна та інноваційна взаємодія держав, використання переваг міжнародної спеціалізації, кооперації у сфері НДДКР стають обов'язковою умовою подальшого розвитку цивілізації. Науково-технічний прогрес супроводжується не тільки значним зростанням масштабів господарства, а й інтенсивною диверсифікацією його відтворювальної та галузевих структур, подальшим розвитком суспільного і міжнародного поділу праці, процесів спеціалізації та кооперування. Розвиток технологічних зв'язків реалізується і в тому, що поряд із міжгалузевим поділом праці дістає подальший розвиток внутрішньогалузева спеціалізація у сфері виробництва не лише кінцевої продукції, а й деталей, вузлів тощо.

Під технологією розуміють сукупність систематизованих наукових знань, а також вироблених на цій основі технічних, організаційних та інших рішень, що стосуються процесу виробництва, споживчих властивостей продукції чи наданих послуг у різних сферах діяльності людини. Поняття технології охоплює три групи: технологію продуктів, технологію процесів і технологію управління. Високі технології — це технології, що ґрунтуються на принципово нових знаннях сучасного етапу науково-технічного прогресу. Вони створюються і застосовуються для виготовлення і постачання продукції з високим рівнем наукоємності, що відповідає визначеному переліку у структурі світового товарного ринку і пріоритетам науково-технічної та інноваційної політики розвинутих країн. Особливістю високих технологій є те, що з їхнім стрімким розвитком змінюється ринок, прискорюється прогрес інших секторів економіки.
На сучасному етапі розвитку світу високі технології існують як частина технологічної бази в усіх галузях економіки. У структурі промислового виробництва до високотехнологічних галузей зазвичай відносять ряд підгалузей машинобудування — випуск електронно-обчислювальної техніки та периферійного обладнання, авіаційної та ракетно-космічної техніки, промислових роботів та засобів комплексної автоматизації виробництва, засобів радіозв'язку, радіолокації та радіонавігації, складної побутової радіоелектронної техніки, приладобудування. До них додаються фармацевтична промисловість, деякі види хімічного виробництва й атомна промисловість, у яких частка витрат на НДДКР є порівняно високою.
Міжнародний ринок технологій можна поділити на три сегменти:

• ринок обладнання і устаткування;
• ринок науково-технічних послуг;
• ринок ліцензій і патентів.
На ринках високотехнологічної продукції домінують найбільш розвинуті країни — США, Японія, ФРН, Велика Британія, Франція, які володіють 46 макротехнологіями та контролюють 80 % цих ринків. До них стрімко наближаються Південна Корея, Малайзія, Сінгапур, Гонконг та інші нові індустріальні країни. Приблизно схожий розподіл сил спостерігається у світовій торгівлі високотехнологічними послугами, де головну роль відіграють розвинуті країни, економічні агенти яких спроможні надавати клієнтам найширший спектр послуг. 
Однією з основних форм передання технологій с ліцензійна угодаОб'єктами такої угоди можуть бути патенти, ноу-хау, винаходи, промислові зразки тощо. Варто зазначити, що щорічне зростання ринку ліцензій та патентів становить понад 10 %.
На сучасному етапі в Україні спостерігається тенденція до зниження ефективності зовнішньоекономічної діяльності, посилення імпорто-залежності від високотехнологічних товарів і науково-технічних послуг.
Залежно від рівня технологічного розвитку, організації і методів зниження затрат виділяють три типи виробничих систем:
-        М'яка донаукова виробнича система (військово-анархічна система)
 Це фабричне і мануфактурне виробництво, що спирається на механізацію виробництва‚ передачу основних технічних функцій машині‚ прості вузькі спеціальності. Використовується система універсальних машин (неспеціалізовані верстати і устаткування).
Управління виробництвом носить конфліктний характер. У основі - нагляд над працівниками. Характерні: нестійкість стосунків, використання нееквівалентного обміну і зовнішніх ринків (створення гостро конфліктних  ситуацій на підприємствах і у взаємовідношенні з партнерами).
-        Жорстка наукова виробнича система (фордизм)
Це конвеєрне виробництво, що спирається на систему спеціалізованих машин та технологічний імператив.
Характерне масове, серійне виробництво на основі управління технікою, технологіями, товарно-матеріальними і виробничими запасами.
Система виробничого і оперативного управління передбачає:
виробниче планування (нормування матеріальних, трудових і фінансових ресурсів);
маршрутизацію (розробка послідовності операцій і шляхів проходження продукції через виробниче устаткування);
календарне планування (розробка графіку робіт і узгодження різних стадій і способів обробки продукції);
диспетчеризацію (розподіл виробничих завдань і маршрутно-технологічних карт серед підрозділів фірми);
контроль за якістю продукції;
наукова організація праці (удосконалення виробничих прийомів і розподілу обов'язків між працівниками.
-        М'яка наукова система,що базується на гнучких виробничих технологіях (тойотизм)
Сучасний тип постіндустріального економічного зростання, що з'явився як реакція на зростання гнучкості і мобільності виробництва.
Основний принцип - пошук оптимального поєднання людських цінностей, організаційного навчання і безперервної адаптації до змінних умов.
Гнучка виробнича система (комп'ютеризоване виробництво, здатне адаптуватися до різних варіантів одних і тих же операцій).
Особливості організації процесу управління виробництвом в умовах м'яких виробничих систем:
системне управління виробничим процесом;
управління матеріальними запасами (використання комп'ютеризованої системи‚ що координує дані всіх підрозділів з метою забезпечення безперебійного виробничого процесу);
планування виробничих ресурсів (на основі довгострокових генеральних планів складається прогноз ринкової кон'юнктури, план інженерно-конструкторських розробок, фінансові показники, планування зайнятості, і виробничий графік);
цільове управління якістю продукції (системи гарантії якості, статистичний контроль за виробництвом і якістю продукції);
управління людськими ресурсами (участь самих працівників в процесі організації виробничих процесів та складання графіка роботи).
В основі глобального економічного розвитку знаходиться закон міжнародного поділу праці. Міжнародний поділ праці - одна з форм територіального або географічного поділу праці. Його можна визначити як процес стійкої концентрації в окремих країнах виробництва певних видів матеріальних благ чи послуг понад внутрішні потреби, тобто для зовнішнього обміну, і одночасно як процес стійкого задоволення внутрішніх потреб у тих чи інших товарах і послугах за рахунок ввезення ззовні.
Значущу  роль в формуванні світової економіки відіграють ТНК – транс національні корпорації, а також   вільні економічні зони.
Транснаціональні корпорації – корпорація, в якій головна компанія належить капіталу однієї країни, а філії знаходяться в багатьох країнах.
Кількість ТНК сягає 40 тис., а філій за межами країн базування – 206 тис. Річний обсяг продажів закордонних філій ТНК зріс до 14 трлн. дол. наприкінці   90-х років ХХ століття (для порівняння: у 1980 р. він складав лише 3 трлн. дол.). Транснаціональними корпораціями контролюється 50-60% світової торгівлі, 80% патентів на нову техніку і технологію, 70% валютних і ліквідних ресурсів на ринку розвинених країн. На внутрішньо фірмові операції ТНК приходиться близько 1/3 усієї світової торгівлі. На їх підприємствах зайнято близько 50 млн. чоловік, або кожний десятий зайнятий у розвинених країнах та країнах, що розвиваються.
На приблизно 100 самих великих ТНК приходиться третина всіх прямих іноземних інвестицій, 80% обміну науково-технічною продукцією. Серед них: 26% працюють в галузі електронної промисловості, 24% - гірничо- та нафтодобувній, 19% - автомобільній, 15% - хімічній і фармацевтичній, 9% - харчовій, 4% - торгівлі, 4% - металургійній.
Першими вільними економічними зонами були так звані «вільні порти», що створювалися з метою інтенсивного розвитку місцевого ринку, а також для прискореного розвитку міжнародної торгівлі.
Першим   у   світі   статус «вільного порту» одержало місто Генуя (Італія) у 1595 році. Відтоді «вільні порти» виникли   в   Саїді,   Мальті, Адені, Колоні (Панама) та в інших країнах світу.
В рамках, як правило транснаціональних корпорацій (ТНК), існує  сучасне явище розподілу праці - ланцюги доданої вартості ( від англ. Global Value Chains). Це явище базується на використанні ТНК перевагами різних юрисдикцій (країн або об'єднання країн) при плануванні свого оподаткування та класичних і альтернативних теоріях міжнародної торгівлі. Приблизно 80% світової торгівлі припадає саме на ланцюги поставок. За оцінками Світового банку та Всесвітнього економічного форуму, зменшення високої вартості трансакцій і зайвої бюрократії, з якими стикаються торговельні оператори, забезпечить відчутне зростання глобального ВВП. Зокрема, цьому сприятиме спрощення процедур експортно-імпортних операцій, що, в свою чергу, може забезпечити зростання світової торгівлі на 3–5%.
Глобальний ланцюг створення вартості – це послідовність взаємопов’язаних видів діяльності зі створення доданої вартості, розташованих як мінімум на двох континентах або в межах двох торгових блоків, що забезпечують виробництво товару чи послуги, починаючи з ідеї щодо їх створення та закінчуючи доставкою до кінцевого споживача. Є складним утворенням, основу якого складає значна кількість компаній, кожна з яких від­повідає за окремий вид економічної діяльності.

Міжнародний ринок товарів: сутність, інфраструктура, ціноутворення
Світовий ринок - система обміну товарами і послугами, що виникла на основі міжнародного поділу праці й міжнародних валютно-кредитних і фінансових відносин. Функціонально світовий ринок є полем та результатом докладання праці, капіталу, природних та інших ресурсів. Організаційно цей ринок є сукупністю прямих взаємовигідних договорів (між рівноправними партнерами), спрямованих на задоволення потреб у товарах та послугах, забезпечення необхідними ресурсами та отримання доходу.
Світовий ринок утворився наприкінці XVIII ст. у результаті активізації торгівлі між країнами. Етапи еволюції світового ринку: внутрішній ринок (форма господарського спілкування, за якою виробник самостійно продає товари всередині країни), національний ринок (внутрішній ринок, частина якого орієнтується на іноземних покупців), міжнародний ринок (частина національних ринків, що безпосередньо пов'язана із закордонними ринками).
Інфраструктура світового ринку представлена міжнародними економічними, фінансово-кредитними установами і організаціями як загальносвітового (СОТ, Міжнародна торгова палата, Міжнародний валютний фонд тощо), так і регіонального значення (Європейський банк реконструкції та розвитку тощо).
Ціноутворення в міжнародній торгівлі
Як відомо, ціна - це грошовий вираз вартості товару. В основі вартості лежать затрати на виробництво та реалізацію продукції з врахуванням чистого доходу та платежів до бюджету. Із зміною вартості, як правило, змінюються і ціни на товари. В міжнародній торгівлі використовуються світові ціни. Вони виступають як ціни, що їх узгоджують між собою найбільші продавці та покупці, або як ціни основних світових торгових центрів, таких, наприклад, як Чикагська торгова біржа, Лондонська біржа металів тощо.
Виробництво сільськогосподарської продукції у світі: природні, соціальні, економічні чинники,  особливості просторової організації.
Сільське господарство - найдавніша галузь матеріального виробництва і особлива галузь економіки. Адже воно займається вирощуванням культурних рослин (рослинництво) і розведенням і вирощуванням домашніх тварин (тваринництво). Інші галузі (рибальство, бджільництво, шовківництво) відіграють значно меншу роль. Тим самим сільське господарство забезпечує населення продуктами харчування і, водночас, промисловість - сировиною.
Співвідношення рослинництва і тваринництва залежить від кількох чинників: рівня індустріалізації країни (в Північній Америці та Європі - високомеханізоване тваринництво), природних умов (пасовищне тваринництво в посушливих степо­вих та напівпустельних районах), етнічних і релігійних особливостей тієї чи іншої країни (наприклад, іслам забороняє вживання свинини, індуїзм - вбивати корів). У цілому в економічно розвинутих країнах Європи і Англо-Америки переважає тваринництво, що ведеться на передовій базі з використанням досягнень науки, а в країнах, що розвиваються, особливо в екваторіальній, субекваторіальній зоні та зоні мусонного клімату - рослинництво.
Провідною галуззю в більшості країн, що розвиваються, є рослинництво. Лише у деяких із них переважає тваринництво. Так, у країнах Північної Африки та Південно-Західної Азії через бідність ґрунтів та посушливість клімату рослинництво майже не розвивається, а з галузей тваринництва розвиненими є вівчарство та розведення верблюдів..
У високорозвинутих країнах головним є тваринництво, яке дає більшу частину продукції сільського господарства і забезпечує населення основною частиною білкової їжі (м’ясо, молоко, яйця).
Видобування й споживання паливних мінеральних ресурсів, глобальні     ринки     вугілля, нафти й природного газу  (робота   за атласами)
Глобальні ланцюги доданої вартості у виробництві чорних металів, алюмінію, міді; чинники та форми спеціалізації країн (робота   за атласами)
Сучасна географія виробництва транспортних засобів, електроніки,   фармацевтичної продукції,  чинники участі національних економік            у глобальних ланцюгах доданої вартості(робота   за атласами)
Виробництво текстилю, одягу, взуття: сучасна просторова організація, чинники міжнародної спеціалізації(робота   за атласами)
      
Тест: 
1.Глобальна, складна і цілісна система, що включає всебе національні господарства країн та регіонів – це 
світове господарство
світова економіка
міжнародна спеціалізація
2.Для якого світового явища характерний високий рівень взаємозв’язків та взаємозалежності національних економік, переплетення господарських, фінансових та людських ресурсів.
глобальна економіка
кооперування виробництва
міжнародна спеціалізація
3.Форми міжнародного розподілу праці, взаємопов’язаний процес спеціалізації країн, фірм, підприємств у виробництві окремих продуктів або їх частин з кооперуванням виробників для спільного випуску кінцевої продукції – це
світовий ринок технологій
міжнародна спеціалізація і кооперування виробництва
світове господарство
4.Система економічних відносин у сфері обміну науков – технічними знаннями – це
світовий економічний ринок
світове господарство
світовий ринок технологій
5.Дозвіл продавця на використання іншою особою винаходу, технологій, виробничого досвіду, особливостей виробництва, торгових марок для виробництва певної продукції у визначений період за винагороду – це
ліцензія
патент
доручення
6.Документ, що засвідчує право винахідника на авторство та виключне право на використання винаходу – це 
ліцензія
патент
дозвіл
7.Які провідні країни на світовому ринку технологій?
Росія, Бразилія, Єгипет
Польща, Мексика, Португалія
США, Японія, Велика Британія
8.Основною рушійною силою процесу формування глобальної економіки є
транснаціональні корпорації (ТНК)
кооперування виробництва
міжнародна спеціалізація
9.Території, що мають особливий, більш пільговий, порівняно із загальноприйнятим для конкретної країни, режим господарської діяльності – це
вільні економічні зони (ВЕЗ)
нейтральні території
країни ЄС (Європейського союзу)


2 коментарі:

  1. Сьогодні я такий щасливий, бо Бог зробив це для мене, переживши важкі часи з іншими позикодавцями, і нічого не виходить, я збирався втратити віру і надію, але все одно маю бути стійким і переслідувати те, що шукаю. Я щасливий сьогодні, бо Бог скерував мене до найкращої Позикової компанії, і я ні про що не пошкодував, зв’язавшись з ними, і моє сердечне бажання було задоволено, і мені дали вказану суму, про яку я просив (300 000,00 дол. США), гроші були сплачені мій рахунок після двох тижнів розмови з компанією, і вони не напружували мене і не боліли при отриманні цієї позики від них, інші члени моєї родини та друзі, яких я їм направляв, теж отримали свою позику, я б тебе дуже любив зв’язатися з 247officedept@gmail.com / whatsapp 1-989-394-3740. . і швидко отримайте свою позику, і це безпечно і швидко, ви, у кого є втрачена надія, віра і все, що у вас є, лише в ім’я отримання позики, і нічого не виходить, бріться об заклад, якщо ви спробуєте цього чоловіка на ім’я Бенджамін, ви ніколи не пошкодуйте про що-небудь, і ваш запит на позику буде схвалено, і він буде виплачений безпосередньо на ваш банківський рахунок, тож поспішайте зараз і зв’яжіться зі швидкою реакцією на WhatsApp + 1-989-394-3740. попросіть будь-який тип Позики, і вона буде Вам надана. я бажаю вам краще

    ВідповістиВидалити
  2. позикова компанія, яка надає мені позику в розмірі 5 000 000,00 доларів США. Коли інші позичкові інвестори нехтують моєю пропозицією, але пан Бенджамін Лі надав мені позику на успіх. вони надають рішення щодо фінансування компаніям та приватним особам, які шукають доступу до фондів ринків капіталу, вони можуть допомогти вам фінансувати ваш проект або розширити свій бізнес .. Надіслати електронною поштою Контакт :::: Також 247officedept@gmail.com або Напишіть на WhatsApp Номер на + 1- ( 989-394-3740)

    ВідповістиВидалити